Parafia pw. Świętego Wojciecha
Bobowo

Plan Kolęd 2019-2020

Poniedziałek, 16 Grudzień 2019 r.

Plan Kolęd 2019-2020


Plan wizyty duszpasterskiej parafii św. Wojciecha w Bobowie – rok 2019 / 2020

Zwyczaj kolędowania

O chodzących po kolędzie księżach pisał już Mikołaj Rej wkładając w usta wójta krytykę plebana: „... potym bieży po kolędzie / w każdym kącie dzwonić będzie / Więc woła Illuminare / a ty chłopku musisz dare...”. Skąd się jednak wziął zwyczaj duszpasterskich wizyt, trudno ustalić. W starożytnym Rzymie odwiedzano się w styczniowe kalendy (callandae), zaczynające nowy rok. Wiadomo także, że wyraz „kolęda”, który do Polski dotarł za pośrednictwem Czechów, oznaczał pierwotnie pieśń noworoczną, śpiewaną podczas odwiedzania z tej okazji wiejskich gospodarzy. Kościół zaadaptował te ludowe zwyczaje, łącząc je z błogosławieństwem domów w uroczystość Trzech Króli. A że nie dałoby się tego dnia odwiedzić wszystkich, wizyta rozłożyła się na czas poświąteczny. Niemiecka i polska tradycja każe z okazji Trzech Króli napisać poświęconą kredą na drzwiach domów „K+M+B” (lub „C+M+B”) i datę roczną. Litery nie tyle są, jak zazwyczaj się uważa, skrótem od tradycyjnych imion Trzech Króli, lecz od łacińskiego Christus mansionem benedicat (lub polskiego: Chrystus Mieszkanie Błogosławi). Dziś wizyta duszpasterska to nie tylko błogosławieństwo, ale może przede wszystkim spotkanie duszpasterza z parafianami. Przygotowanie do takiej wizyty powinno przebiegać w dwóch wymiarach: duchowym i zewnętrznym przygotowaniu domu.

Wizytę duszpasterską w naszej parafii rozpoczynamy od poniedziałku do piątku oraz w niedzielę o godz. 13:00, niektóre trasy od 12:00, a w sobotę od godz. 9:00. Z racji kolęd w tygodniu Msze św. są o godz. 8:00. Zgodnie ze wcześniejszym zwyczajem parafii, bardzo proszę o pomoc w przemieszczeniu się i dotarciu do wszystkich rodzin naszej parafii. W tym roku kilka dni będzie pomagał mi ks. Wojciech w kolędowaniu. Czas kolęd przebiega w czasie sesji egzaminacyjnych w seminarium, a także w studium organistowskim stąd jest pewna trudność, gdy wizyta rozwleka się w czasie. Kto wyraża ochotę może proboszcza zaprosić w ciągu całego roku.

Składane ofiary są przeznaczone w 30% na rzecz parafii, 10% cele duszpasterskie, 10% opłaty kurialne, 50% dla duszpasterza. Jeśli ktoś chciały dodatkowo złożyć ofiarę np. na remont kościoła, niech to uczyni oddzielnie zaznaczając cel składanej ofiary. Bóg zapłać za Waszą ofiarność i zrozumienie. W tym roku dodatkowe ofiary chciałbym przeznaczyć na remont schodów w Wysokiej.

W tym roku chciałbym z ofiar kolędowych spłacić do końca zaległości remontowe i inne inwestycje. Ofiary składane ministrantom są przeznaczane dla nich jako nasze podziękowanie za ich służbę.

Jeśli ktoś chciałby zamówić Mszę św. może to u mnie uczynić osobiście, a tam gdzie będzie kolędował ks. Wojciech, proszę przekazać kartkę z intencją i nr telefonu, abym mógł sprawdzić termin i oddzwonić.


 


 

TERMINARZ KOLĘD

28 grudnia od. godz. 09:00 Grabowiec cz. I podział wg rzeki Pliszki, czyli od p. Liwandowskich do p. Zellmann – ks. Wojciech

28 grudnia od godz. 09:00 Grabowiec cz. II od p. Liwandowskich (Henryk) do p.Zawitowskich

29 grudnia od godz. 13:00 Smoląg

30 grudnia od godz. 13:00 – Bobowo – ul. Słoneczna i Wschodnia

2 stycznia od godz. 13:00 Bobowo ul. Rzeczna p. Liss, Rusek ul. Łąkowa od p. Tymińskich do p. Spindel – ks. Wojciech

2 stycznia od godz. 13:00 Bobowo ul. Rzeczna p. Gosz i p. Kęsicka, Rusek ul. Jeziorna od p. Kropisz do p. Sikora + Bobowo ul. Zielona

3 stycznia I piątek – nie ma kolęd.

4 stycznia - od godz. 9:00 Wysoka – Bloki i zabudowania dookoła Szkoły

5 stycznia – od godz. 13:00 Wysoka – lewa strona od Kościoła – od p. Kusch do p. Śledź

6 stycznia – uroczystość Trzech Króli – nie ma kolędy.

7 stycznia - od godz. 12:00(!) Wysoka – prawa strona od Kościoła

8 stycznia - od godz. 13:00 Wysoka – lewa strona od Kościoła - od p. Reuschel do p. Dunajskich

9 stycznia - od godz. 12:00 Wysoka Wybudowania: droga na Pączewo (od p. Doering do p. Grzegółkowskich), następnie od p. Dombrowskich do Legaszewskich i p. Stachelek, zabudowania droga na Czarnylas.

9 stycznia - od godz. 12:00 – Bobowo – ul. Ogrodowa (plus p. Weisbrot) i ul. Krzywa – ks. Wojciech

10 stycznia - od. godz. 12:00 Bobowo – ul. Rzeczna lewa strona od p. Kułach do p. Borzyszkowskich

11 stycznia – nie ma kolędy – egzaminy w studium organistowskim

12 stycznia od godz. 13:00 – ul. Polna i Kwiatowa

13 styczniakolęda dekanalna z Ks. Biskupem w Wielkim Garcu

14 stycznia - od. godz. 13:00 Bobowo – ul. Rzeczna prawa strona od B. Męki (nr 2-41)

15 stycznia - od godz. 13:00 Bobowo – ul. Gdańska – prawa strona od Kościoła od p. Tiałowskich do p. Ratyńskich

15 stycznia - od godz. 13:00 Bobowo – ul Gdańska – prawa strona od Kościoła od p. Domian do p. Biesek – ks. Wojciech

16 stycznia - od godz. 13:00 Bobowo – ul. Gdańska lewa strona od Kościoła – od p. Ciesielskich do p. Kaliszewskich

16 stycznia od godz. 13:00 – Bobowo – ul. Kolejowa i Gdańska do p. Lemańskich (do spotkania z drugim księdzem) – ks. Wojciech

17 stycznia od godz. 13:00 Bobowo - ul. Gdańska (nr 91-97) od p. Taflińskich do p. Bilskich i ul. Kościelna

18 stycznia – od godz. 9:00 – Bobowo (Khamanowo) ul. Leśna

19 stycznia - od godz. 13:00 Bobowo ul. Południowa

20 stycznia - od godz. 13:00 Bobowo ul. Gimnazjalna

21 stycznia - od godz. 13:00 – Bobowo ul. Skośna i Spacerowa

22 stycznia - od. godz. 13:00 Bobowo – ul . Zachodnia i Piaskowa

25 stycznia – od godz. 12:00 kolędy dodatkowe, dla tych którzy nie mogli przyjąć w wyznaczonym terminie

26 stycznia – kolęda w plebanii

Gdyby ktoś z ważnych przyczyn nie mógł przyjąć kolędy w wyznaczonym terminie będzie taka możliwość 25 stycznia od godz. 12:00 po wcześniejszym indywidualnym uzgodnieniu z Proboszczem.

Bardzo proszę aby w czasie kolędy dzieci i młodzież ucząca się (także w szkołach średnich) przygotowała swoje zeszyty od religii. Młodzież przygotowująca się do bierzmowania swoje indeksy, a dzieci przygotowujące się do I Komunii św. zeszyt lub teczkę gdzie zbiera „Ziarenka”.
 

Wszystkie Rodziny naszej parafii powierzam wstawiennictwu naszych św. Patronów: św. Wojciecha, św. Piotra i Pawła oraz św. Jana Pawła II, a także opiece Świętej Rodziny z Nazaretu! Szczęść Boże!

 

MSZE ŚWIĘTE

Bobowo
Niedziele i święta: 8.00, 11.30
Dni powszenie:  18.00
Pierwsza sobota m-ca: 8.00

Kościół Filialny Wysoka
Niedziele i święta: 10.00
Dni powszenie:  17.00

Spowiedź

15 minut przed Mszą świętą

Pierwszy piątek m-ca:
Bobowo: 17.20-18.00
Wysoka 16.30-17.00

BIURO PARAFIALNE

Czynne wtorek, czwartek, piątek:
- po Mszy świętej wieczornej